Nesnelerin İnterneti Ne Demek?

Nesnelerin Interneti  …. değer zincirinde sürekli yeni fırsatlar yaratan yeni nesil bağlantı teknolojilerinin gelişimi ile birlikte işletmeler bu fırsatların yaratacağı potansiyeli elde tutabilmek için yeni planlar geliştirmek zorundalar.

 

Nesnelerin Interneti (Internet of Things / IoT) yani birbirine internet üzerinden  bağlanmış “akıllı cihazların” kesintisiz haberleşmesi yaşam ve iş yapma biçimlerimizi etkilemeye başladı.

 

Teknolojik sıçramayı yapmış olan çiftliklerde kablosuz IoT sensörleri toprağın nem oranı ve besin değeri bilgilerini dünyanın herhangi bir yerinde bulunan anlaşmalı tarım uzmanlarına gönderebiliyor. Besi hayvancılığı işletmelerinde hayvanlara bağlanan IoT bazlı sensörler yüzlerce hatta binlerce hayvanın birlikte daha sağlıklı yaşayabilmesi için gereken verileri toplayıp işletme yöneticilerine gönderebiliyor. Uzun yıllar dayanabilecek kapasitede pilleri olan IoT bazlı alarm sistemleri ev sahiplerine uzun vadeli güvenlik imkanları sunuyor. Giyilebilir fitness cihazları – insanlar ve evcil hayvanlar için- günlük aktivite seviyelerini ölçümleyip nabız, kalori tüketimi, terleme oranı gibi konularda geri bildirim yapabiliyor, istatistik çıkartabiliyor. Her bir cihazın farklı uygulama alanı olsa da hepsinin birleştiği en önemli ve en hassas nokta “bağlantının gücü”.

IoT ürünleri ve bağlantı çözümleri geliştiren paydaşlar radio ve çip üreticileri, platform geliştiriciler, IoT bazlı ürün üreticileri ve IoT-bazlı ürünleri satın alarak işine entegre eden ya da satışını gerçekleştiren farklı sektörlerde yer alan tüm şirketler. Şu anda dünya genelinde bu firmalar 30’dan fazla bağlantı seçeneğinden en uygununu seçebiliyorlar. Tercihler arasında belirleyici olan bant genişliği, erişim mesafesi, maliyet, güvenilirlik ve ağ-yönetimi özellikleri gibi ön plana çıkan faktörler.

 

Bu geniş seçenekler yelpazesi, sürekli gelişemelerle birlikte ciddi bir ikilem yaratmaya başladı. Eğer paydaşlar belirli bir erişim opsiyonunu seçer ve piayasa bir başka erişim opsiyonuna doğru yönelirse ürettikleri IoT cihazları, geliştirdikleri çözümler ve sundukları destekleyici hizmetler kısa bir süre sonra ölmeye başlar (yaşı ilerleme başlayanlar için video kaset dönemindeki Beta-VHS çarpışmasını hatırlatalım). Eğer erişim dünyasındaki trendleri izleyip bu doğrultuda hareket etmek için beklerlerse daha agresif bir rakip tarafından yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya gelirler.

 

Halen geliştirme çalışmaları devam eden hücresel 5G ağları IoT erişimi için evrensel çözüm olarak kabul edilebilir. Bazı küresel telekomünikasyon devleri ve endüstriyel uygulamalar şimdiden 5G teknolojisini kullanıyor olsa da, 5G teknolojisi yüksek arge, üretim  ve dağıtım maliyetleri nedeniyle önümüzdeki 5 yıl içinde geniş çaplı kullanıma sunulmayacak. 2025 yılında IoT bağlantılı ekonominin 3.9trilyon dolardan 11.1 trilyon dolara çıkması beklenirken, şirketlerin IoT yatırımlarını 5 yıl süreyle askıya almaları mümkün değil.