YDD Akademi – Ahmet Kalın

Doç. Dr. Ahmet Kalın

 

AVM Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi volan Dr. Ahmet Kalın, holding bünyesinde yer alan 30’u aşkın şirketin yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Geniş faaliyet yelpazesine sahip olan AVM Holding, Mercedes-Benz Daimler AG’nin Türkiye ortağı ve distribütörüdür. AVM Holding’in diğer faaliyet konuları arasında üretim, elektrik malzemelerinin üretimi ve pazarlaması, yatırım ve finansman, dış yatırım, turizm ve otelcilik, zirai işletme ve sigortacılık başlıca faaliyet konularıdır.

 

Dr.Kalın, AVM Grubu’nda stratejik planlama, mali yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması, vergi mühendisliği, grup şirketlerinin mali yönetimi ve kurumsal yönetim konularından sorumlu İcra kurulu Üyesidir. 1991-1994 yılları arasında Mercedes-Benz Türk A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almış  ve bu görevi süresince Mercedes-Benz Almanya’da kurumsal yönetim çalışmalarında bulunmuştur.

 

İş ve strateji geliştirme, şirket birleştirme ve evlilikleri, vergi hukuku uygulamaları, finansman modelleri geliştirme, mali yeniden yapılanma, iş kanunu uygulamaları,  stratejik yönetim, kriz yönetimi konularında 30 yılı aşan uygulama deneyimine sahiptir.

 

İş hayatına geçmeden önce uzun ve başarılı akademik kariyere sahip olan Dr.Kalın, doçentliğini aldığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde lisans, lisansüstü ve doktora derecelerinde dersler vermiştir. İktisat Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Bankacılık Enstitüsü Müdürlüğü akademik kariyerindeki önemli yöneticilik deneyimleridir.

 

Enflasyon ve para politikaları konulu araştırmaları, bankacılık sistemleri ve sermaye piyasaları üzerine yayınları vardır.

 

Dr.Ahmet Kalın lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden almış, İngiltere London School of Economics’de doktora ve doktora sonrası çalışmalar yapmıştır.